معرفی کتاب داعش

یادداشت

معرفی کتاب داعش جمعه, 31 ارديبهشت 1395 ساعت 19:22

(3 رای‌ها)
1350 بار

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: امیر فامیل زوار جلالی
  • شماره ثبت: 9786001145667

معرفی کتاب «داعش؛ روایتی متفاوت از سازمان یافته‌ترین گروه تروریستی جهان»
تألیف: امیر فامیل زوار جلالی (کارشناس ارشد حقوق بین الملل) و ابراهیم بهمنی جلالی (کارشناس ارشد روابط بین الملل)
«دولت اسلامی عراق و سوریه» (ISIS) یا «دولت اسلامی عراق و شام» (ISIL) که امروزه خود را «دولت اسلامی» می‌خواند و نزد بسیاری از مردم جهان با عنوان داعش شناخته شده، یک سازمان تکفیری تروریستی است که بخش‌های بزرگی از شمال عراق و شرق سوریه را در تصرف خود دارد. داعش یک سازمان تروریستی تکفیری است که تفاسیری رادیکال از اسلام را به عنوان یک فلسفه‌ی سیاسی و تلاش برای تحمیل جهان بینی با توسل به زور بر مسلمانان و غیر‌مسلمانان ارائه می‌دهد. داعش که ادعا می‌کند حاکم مشروع مسلمانان سنی در سراسر جهان است، به رهبری «ابوبکر البغدادی» از مجاهدین سلفی جدا شده از شبکه القاعده تاسیس شده و با دولت‌های عراق و سوریه و دیگر گروه‌های شورشی مخالف دولت سوریه وارد جنگ شده و آنچه را که به زعم خود دولت می‌نامد، در بخش بزرگی از سرزمین سوریه و عراق ایجاد نموده است. این گروه اسلام‌گرای رادیکال علاوه بر عراق و سوریه بخش‌هایی از لیبی و نیجریه را نیز در کنترل خود دارد و گروه‌های هم پیمان آن در نقاط دیگر جهان مثل افغانستان و آسیای جنوب شرقی نیز فعال هستند.پس از تسلط بر موصلِعراق بود که داعش، بیانیه تشکیل خلافت اسلامی با خلیفگی ابوبکر البغدادی را صادر نمود و فعالیت‌های حکومتی خود را گسترش داد و از جمله در شهرهای تحت سلطه خود قوانین و مقررات سختگیرانه جهت اداره امور وضع نمود.

کتاب مزبور که توسط جناب آقای امیر فامیل زوار جلالی کارشناس ارشد رشته حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران و جناب آقای ابراهیم بهمنی جلالی کارشناس ارشد رشته روابط بین‌الملل دانشگاه گیلان تحقیق و نگارش یافته است، فارغ از تحلیل‌های عقیدتی، سیاسی، اقتصادی و حقوقی تلاش نموده است تا به ابعادی از ماهیت گروه داعش و دولت به‌اصطلاح اسلامی مستقر در عراق و سوریه بپردازد و آن را برای خوانندگان معرفی نماید. این کتاب به‌گونه‌ای نگارش یافته که ضمن اینکه می‌تواند برای اقشار خاصی نظیر استادان و دانشجویان مفید بوده، برای عموم مردم نیز قابل‌استفاده و بهره‌برداری باشد. کتاب حاضر، پس از مقدمه، از سه فصل تشکیل یافته است: فصل اول تحت عنوان، نقطه آغازین داعش، به ریشه‌یابی این گروه از جهت تأسیس و تشکیل این سازمان و افراد مؤثر در مدیریت آن می‌پردازد. فصل دوم، تحت عنوان تأسیس دولت اسلامی (خلافت)، در مبحث اول به ساختار و تشکیلات این گروه که مبتنی بر خلافت است پرداخته و ضمن معرفی افراد و گروه‌های مخالف و موافق چنین خلافتی در بین گروه‌های سلفی و تکفیری، چارچوب تشکیلاتی و ارکان این گروه را معرفی و توضیح می‌دهد. تحت معرفی چنین ارکانی به رکن شورا، اهل حل و عقد، هیئت فقهی، هیئت رسانه‌ای، شورای نظامی، شورای امنیت و تقسیمات اداری این دولت اشاره داشته و به چگونگی عملکرد آنها می‌پردازد.

در مبحث دوم از این فصل به معرفی مبانی عقیدتی گروه دولت اسلامی، با توجه به اعلامیه‌ها، سخنرانی‌ها و اعلام مواضع آن، به طرح برخی ابعاد عقاید و نظرات آنان می‌پردازد. در مبحث سوم از این فصل به اهداف آن‌ اشاره دارد و طی سه مرحله به اهداف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت آن‌ها اشاره می‌کند. در مبحث چهارم از این فصل تحت عنوان جغرافیای حضور این گروه (دولت اسلامی) به مناطق حضور فیزیکی آنها اشاره می‌کند و سپس در مبحث پنجم به گوشه‌‌ای از اقدامات این گروه‌ در اداره مناطق تحت تصرفشان اشاره‌کرده و قوانین و مقرراتی را که در این مناطق اجرا می‌کنند و نیز مجازات کسانی را که از این مقررات تخلف می‌کنند را مطرح می‌نماید. در نهایت به‌ عنوان آخرین مبحث از این فصل (مبحث ششم) با تکیه ‌بر موضوعات حقوق بشر و حقوق بشردوستانه، ضمن اشاره به افعال، رفتار و عقاید این گروه در ارتباط با دو موضوع مذکور بیان می‌نماید که این گروه مقررات حقوق بشر و حقوق بشردوستانه را زیر پا گذاشته‌ است. سپس با اشاره‌ای به مقررات حقوق بشر و حقوق بشردوستانه در قرآن و احادیث اسلامی، رفتارهای آن‌ها را محک زده و مشخص می‌کند که اعمال و رفتار و اقدامات آن‌ها کاملاً متضاد با مقررات اسلام راستین است.

در فصل سوم و آخرین فصل کتاب به منابع مالی گروه دولت اسلامی می‌پردازد و طی دو مبحث، ابعاد مختلف آن را تشریح می‌کند. در مبحث اول از این فصل به منابع درآمدی داخلی این گروه می‌پردازد و ضمن اشاره به تأسیس کمیته‌ای در این‌ ارتباط، هر یک از این منابع را نام برده و مختصراً توضیح می‌دهد. این منابع شامل کمک‌های داوطلبانه، صدقات و زکات، پول حاصل از زورگیری، استیلا بر منابع و کالاها در مناطق تصرف‌شده، عواید حاصل از ثروت‌های طبیعی و معادن، عواید حاصل از سرقت و فروش آثار باستانی، عواید حاصل از فروش اعضای بدن و اجساد قربانیان، تعیین مالیات و عوارض، اموال حکومتی دولت عراق در بانک‌ها و مؤسسات و سرانجام درآمدهای حاصل از کشاورزی، حبوبات و غلات است. در مبحث دوم از فصل سوم به حمایت‌هایی که از سوی برخی دولت‌ها به‌صورت مالی، تجهیزات و لجستیکی از این گروه می‌شود پرداخته و به‌ویژه از کمک‌های ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و ترکیه با دلایل و اسناد یاد می‌کند. در مجموع این کتاب توانسته است از ابعاد مختلف به بررسی گروه تروریستی«داعش» پرداخته و آن را به‌طور نسبتاً جامع معرفی نماید. کتاب یاد شده در اردیبهشت 1395 توسط انتشارات خرسندی تهران به چاپ رسیده است.

نظرات   

افشین
0 # افشین 1395-03-20 08:31
سلام آقای امیر جلالی . بنده دانشجوی حقوق بین الملل هستم . میتونم ایمیل جنابعالی را داشتهه باشم تا در این زمینه از شما کمک بگیرم . ممنون
پاسخ پاسخ با بازگو کردن بازگو کردن
امیر جلالی
0 # امیر جلالی 1395-09-18 19:37
سلام و احترام -
پاسخ پاسخ با بازگو کردن بازگو کردن

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها