حقوق بشر در اسلام

یادداشت

حقوق بشر در اسلام دوشنبه, 24 اسفند 1394 ساعت 19:13

(1 رای)
1310 بار

این کتاب اثر دکتر ابراهیم موسی­ زاده به مباحث حقوق بشر اسلامی­ می­ پردازد. اثر حاضر در هجده فصل به طرح مباحث مهم و کلیدی حقوق بشر می­ پردازد. رویکرد نویسنده در این اثر، مطالعه تطبیقی میان مباحثی مانند حقوق اقلیت­ها، اسلام و اعلامیه جهانی حقوق بشر، مبانی و مزایای  حقوق بشر در اسلام، حقوق اقلیت­ها، ارتداد و آزادی، حقوق بشر در مسیحیت غربی و اسلام و ... می­پردازد.  در این اثر نویسنده آثاری دسته اول در خصوص حقوق بشر از دیدگاه اسلام ­شناسان را عیناً گردآوری کرده ­است. آثار مزبور رویکرد فقیهان و اسلام­ شناسان نسبت به اعلامیه با رویکرد تطبیقی و مقایسه ­ای می ­باشد. آثار برگزیده رویکردها و دیدگاه­های متفاوت اندیشمندان و فقهای اسلامی راجع به حقوق بشر را بیان می­ کند. قسمت آخر کتاب تلخیص هشت کتاب و ده مقاله فارسی ( اعم از تألیف و ترجمه)، مربوط به حقوق بشر در اسلام می­ باشد که در فاصله زمانی سال  1338 تا سال­های اخیر منتشر شده­ اند. این رویکرد در حوزه­های علمی به شکل نوشتن حاشیه بر آثار بزرگان و متقدمان بسیار مرسوم است. سنت حسنه­ای که متأسفانه در دانشگاه­ها با غفلت مواجه شده ­است که این اثر به دنبال احیای این اثر در سطح دانشگاهی می­ باشد. سعی بر این بوده است تا با توجه به حجم کتاب، آثاری نمونه انتخاب شده است که توسط اسلام ­شناسان و فقها و اندیشمندان دینی به رشته تحریر درآمده ­اند.

 

در ارائه آثار، بررسی تطبیقی صورت نگرفته­ است. بلکه سعی شده ­است هر اثر به تنهایی در معرض دید مخاطبان و خوانندگان قرار گیرد تا مخاطب خود به تطبیق و قضاوت نشیند. این کتاب برای دانشجویان رشته ­های "حقوق"، "فقه و حقوق"، "علوم سیاسی" به عنوان منبع مطالعاتی دروس "حقوق بشر در اسلام، "اندیشه ­های سیاسی در اسلام" تهیه شده­است.

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها